1 Mayıs 2018
(530)2066210

MENİSKÜS

Menisküsleri diz ekleminizin içinde ki yük taşıma ve dizde ki sağlam duruşa yardımcı olan yapılar olarak düşünebilirsiniz.

Keskin ve dengesiz dönüşlerle, kompressif aşırı yük altına (yük tamamen kişiye özeldir) girildiğinde menisküslerde hasar meydana gelebilir. Tipik hareket dizin tam bükülü pozisyonundan hızlıca tam düzeltme pozisyonuna geçiş sırasıdır.

Uzunlamasına olan yırtıklar en iyi toparlamayı gösterenlerdir.

Menisküs problemlerinden sonra dizin hareketlendirilmesi, kas gücünün artırılması, yüklenmenin düzenlenmesi temeldir. Spor ve fonksiyonel aktivitelere dönüş kademeli ve dizdeki gelişmelere bağlıdır.

Menisküs tamamen çıkarıldığında dizdeki temas yüzeyi yaklaşık %50 azalır, dizdeki yük emilim kapasitesi %20 azalır ve temasın yükü 2-3 kat artar.

Kişinin 40 yaşın altında olması, tek bir hasarın olması, hasar ve cerrahi arasındaki zamanın kısa olması, kıkırdak sorununun az olması süreci pozitif yönde etkiler.

Kısmi menisküs operasyonlarından sonra, çalışmalar daha süratli yapılabilir, çünkü dizdeki anatomik yapıların korunması için uğraşmaya gerek kalmaz. Cerrahiden sonraki erken dönemde ağrı ve şişliğin kontrolü tam diz hareketliliği ve tam yüklü yürüme temel hedeflerdir. Yüklenme de sınırı yoktur, tamamen kişiye özeldir.
Temelde bacak üst adelesinin güçlendirilmesi gerekir. 4-6 hafta içersinde kabul edilebilir sınırlara erişilir.

Cerrahi sonrası üç faz izlenmektedir.
Faz 1: 1-10 gün arası. Hedefler enflamasyonun azaltılması, diz hareketliliğinin ve üst adelenin eğitimidir.
Faz 2: 10 gün-4 hafta. Hedefler kas gücünü ve dayanıklılığını geliştirmek, tam ve ağrısız diz hareketliliğini sağlamak, dereceli olarak fonksiyonel aktivitelere dönüş ve normal yürüyüş paternini sağlamak.
Faz 3: ileri aktivite fazı (4-7 hafta). Bu fazda amaç kas gücünün, dayanıklılığının, diz hareketliliğinin sağlanması, spora ve ileri aktiviteye dönüştür.

Burada yazılan yazılar, herhangi bir teşhis veya tedavi amaçlı değildir, bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir