FİBROMİYALJİ

Uzun süreli, genel ağrı, yorgunluk, bazı bölgelerde hassasiyet, uyku sıkıntıları, depresif ruh hali gibi birçok şikayetin olduğu bir tablodur.
Amerikan Romatoloji Cemiyeti fibromiyalji için sınıflandırma kriterleri yayınlamıştır. Buna göre, en az 3 aydır devam eden kronik yaygın ağrı hali ve aynı zamanda değerlendirmesinde 18 hassas noktadan en az 11’inde basınca (4kg) hassasiyet olması gerekir.

Fibromiyalji, erişkinlerin %2 sinde görülür, kadınlarda daha yaygındır. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artmaktadır.

Uzun süreli devamlı yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, bitkin uyanma, tutuk uyanma, kas eklemlerde şişlik hissi, karıncalanma, terleme artışı, kollarda bacaklarda soğukluk hissi, migren, çene eklem ağrısı, aşırı ağrılı adet görme, kardiyak ve solunum sistemi şikayetleri, ağız ve göz kuruluğu gibi birçok farklı alanda şikayetler bulunabilmektedir.

En önemli bulgu olan kas iskelet sisteminde ki ağrıların 3 aydan uzun sürer ve bulunduğu bölgeler; çene, boyun, göğsün ön tarafı, sırt, dirsek, bel, bacaklardır. Kişi ağrıyı tüm avuçiçiyle gösterir, net sınır çizemez.

Fibromiyaljili kişiler genelde spor kültürünü yaşamlarına geçirmemiştir. Bu sebeple kişiye özel olarak egzersiz programının hazırlanması önemlidir. Hem aktivite eksikliği hem kontrolsüz spor şikayetleri artırır. Özellikle orta yoğunluklu egzersizler, esneklik, güçlendirme, dayanıklılık, gevşeme egzersizleri programa eklenmelidir. Bu kişinin sağlığa bağlı yaşam kalitesini yükseltir.
Burada yazılan yazılar, herhangi bir teşhis veya tedavi amaçlı değildir, bilgilendirme amaçlıdır.