DİZDE KİREÇLENME (GONARTROZ)

Diz ekleminde kıkırdak harabiyetinin, eklem içi zarının ve sıvısının enflamasyonunun, osteofit adı verilen ekstra küçük kemik oluşumlarının olduğu, eklemi çevreleyen bağdokularda kalınlaşma, yumuşak dokularda yırtılmaların olduğu birçok faktörün birarada bulunduğu bir durumdur.

Hem eklem içinde hem de eklem dışında gelişen yapım yıkım süreçleri, eklem sıvısında ki artış, kaslarda ki sertlikler başlıca ağrı sebepleridir.

Dizlerde, ani başlayan ya da uzun süredir devam eden, artıp azalma süreçlerini barındıran bir ağrı düzeni bulunmaktadır. Ağrı miktarı ile görüntüleme yöntemlerinde ki hasar miktarı arasında tam bir denge bulunamamıştır. Bunun sebebi ağrının birçok sebebe bağlı olmasıdır. Ağrı genelde derinde, sızı şeklinde tarif edilir. Ağrının genellikle net olarak yeri tarif edilemez, yaygındır. İlk dönemlerde zorlamayla beraber ağrı artıp, dinlenme ile azalırken, daha sonra hafif zorlamada ve dinlenmede de ağrı hissedilir.

Kişi sabahları ilk kalktığında ya da gün içinde uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra dizlerinde sertlik hissi de tarifler, bu his yarım saati geçmez. Eklemden gelen sesler, eklemin hareket açısında azalma, bazen kilitlenme, eklemin daha geniş görülmesi ve günlük aktivitelerde azalma da görülür.

Fazla kilolu olunması, dengeli yapılmayan spor aktiviteleri, kaslarda ki güçsüzlükler, vücut dengesinde ki yetersizlik, fiziksel aktivitelerde azalma dizde ki bu sıkıntının artışına sebep olabilir.

Ağrıyla mücadele, eklem tutukluğu ve hareketindeki azalmayla mücadele, kas gücünün korunması ve artırılması, denge problemlerinin çözülmesi kısacası sağlığa bağlı yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir.

Burada yazılan yazılar, herhangi bir teşhis veya tedavi amaçlı değildir, bilgilendirme amaçlıdır.